Two spheres are launched horizontally from a 1.2m-high table. Sphere A is launch
ID: 1643334 • Letter: T
Question
Two spheres are launched horizontally from a 1.2m-high table. Sphere A is launched with an intial speed of 5.0m/s. Sphere B is launched with an intial speed of 10m/s. A. What is the time for the sphere A to hit the floor? B. What is the time for the sphere B to hit the floor? C. What is the distance that sphere A travels from the edge of the table? D. What is the distance that sphere B travels from the edge of the bed? Two spheres are launched horizontally from a 1.2m-high table. Sphere A is launched with an intial speed of 5.0m/s. Sphere B is launched with an intial speed of 10m/s. A. What is the time for the sphere A to hit the floor? B. What is the time for the sphere B to hit the floor? C. What is the distance that sphere A travels from the edge of the table? D. What is the distance that sphere B travels from the edge of the bed? A. What is the time for the sphere A to hit the floor? B. What is the time for the sphere B to hit the floor? C. What is the distance that sphere A travels from the edge of the table? D. What is the distance that sphere B travels from the edge of the bed?Explanation / Answer
H = ut + 0.5*gt^2
t = sqrt (2H / g)
t = sqrt (2*1.2 / 9.81)
t = 0.4946 sec
a) t = 0.4946 sec
b) t = 0.4946 sec
c) Ra = 0.4946*5 = 2.473 m
d) Rb = 0.4946*10 = 4.946 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.