A yoyo with a mass of m = 170 g is released from rest as shown in the figure. Th
ID: 1643374 • Letter: A
Question
A yoyo with a mass of m = 170 g is released from rest as shown in the figure.
The inner radius of the yoyo is r = 2.32 cm, and the outer radius is R = 4.81 cm, and the moment of inertia about the axis perpendicular to the plane of the yoyo and passing through the center of mass is ICM = 1.68×10-4 kgm2. Determine the linear acceleration of the yoyo.
Determine the angular acceleration of the yoyo.
What is the weight of the yoyo?
What is the tension in the rope?
If a 1.54 m long section of the rope unwinds from the yoyo, then what will be the angular speed of the yoyo?
ImExplanation / Answer
A) Let the tension be T, acceleration be a, angular acceleration be a/r
Now force equation : ma = mg - T
Torque equation : i alpha = Tr or i a/r^2 = T
Adding the two equations
ma + i a/r^2 = mg
0.17a + 1.68e-4/0.0232^2 a = 0.17*9.8
0.482a = 0.17*9.8
a = 0.17*9.8/0.482
= 3.456 m/s^2
B) angular acceleration = a/r = 3.456/0.0232
= 149 rad/s^2
C) weight = mg = 0.17*9.8 = 1.666 N
D) T = ia/r^2
= 1.68e-4 *3.456/0.0232^2
= 1.08 N
E) v = sqrt(2as)
= sqrt (2*3.456*1.54)
= 3.26 m/s
Angular velocity = v/r = 3.26/0.0232
= 140.5 rad/s answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.