A nervous physicist worries that the two metal shelves of his wood frame bookcas
ID: 1643812 • Letter: A
Question
A nervous physicist worries that the two metal shelves of his wood frame bookcase might obtain a high voltage if charged by static electricity, perhaps produced by friction. (a) What is the capacitance (in F) of the empty shelves if they have area 2.80 times 10^-1 m^2 and are 0.280 m apart? _____ F (b) What is the voltage between them (in V) if opposite charges of magnitude 2.10 nC are placed on them? ____ V (c) To show that this voltage poses a small hazard, calculate the energy stored (in J). _____ JExplanation / Answer
Given that
charge q=2.1nC
area A=2.8*10^-1 m^2
distance d=0.28 m
basing on the concept of parallel plate capacitor
now we find the capacitance
capacitance C=8.85*10^-12*2.8*10^-1/0.28=88.5*10^-13 F
now we find the potential difference
potential difference V=Q/C=2.1*10^-9/88.5*10^-13=237.3 v
now we find the energy stored
the energy stored E=1/2cv^2=1/2*88.5*10^-13*237.3^2=2491774.6*10^-13=2.5*10^-5 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.