Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The following graph shows the voltage and current through a single circuit eleme

ID: 1644125 • Letter: T

Question

The following graph shows the voltage and current through a single circuit element, what is the frequency of the ac generator? V_P = 72.0 V, I_p = 4.90 A, t_1 = 0.0159 s. What is the average power dissipated in this element? The circuit element above is either a resistor, an inductor, or a capacitor. Use the graph and what you know of circuit elements to determine what type of element is shown in the graph. If it is a resistor, what is the value of its resistance? If it is an inductor, what is its inductance? If it is a capacitor, what is its capacitance?

Explanation / Answer

a)

Number of Voltage cycles till t1 is 1.25

frequency

f=1.25/0.0159=78.6 Hz

b)

phase angle =90 degrees

average power

Pav=(1/2)VIcos90

Pav=0

c)

the element is inductor ,so inductive reactance

XL=V/I=72/4.9=14.7 ohms

inductance

L=XL/2pif=14.7/2pi*78.616

L=0.02975 H

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote