The figure shows a driven RLC circuit that contains two identical capacitors and
ID: 1644261 • Letter: T
Question
The figure shows a driven RLC circuit that contains two identical capacitors and two switches. The emf amplitude is set at 11.8 V, and the driving frequency is set at 55.1 Hz. With both switches open, the current leads the emf by 31.3 degree. With switch S_1 closed and switch S_2 still open, the emf leads the current by 15.3 degree. With both switches closed, the current amplitude is 452 mA. What are (a) R, (b) C, and (c) L? (a) Number 95.4281756 Units (b) Number 26.6106 Units (c) Numbe2.0006 UnitExplanation / Answer
Xc = 1/ (2 pi f C)
= 1 / (2 x pi x 55.1 x C)
= 0.00289 / C
XL = 2 pi f L = 346.3 L
Z = R + j(XL - 2Xc)
tan31.3 = (2Xc - XL) / R .....(i)
tan15.3 = (XL - Xc) / R ....... (ii)
(i) / (ii) => tan31.3 / tan15.3 = 2Xc - XL / (XL - Xc)
2 Xc - XL = 2.22 XL - 2.22 Xc
4.222 Xc = 3.22 XL
XL = 1.31 Xc
when both switch are close,
Z = XL - Xc
I = V / XL - XC
XL - Xc = 26.1
1.31Xc - Xc = 26.1
Xc = 84.2 Ohm
0.00289 / C = 84.2
C = 34.3 x 10^-6 F ...........Ans (b)
XL = 1.31 Xc = 110.3 ohm
346.3 L = 110.3
L = 0.32 H ...........Ans(c)
tan31.3 = (2Xc - XL) / R = 168.4 - 110.3 / R
R = 95.5 ohm ........Ans(a)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.