The outer surface of the axon membrane (dielectric constant = 5, thickness = 1 x
ID: 1644624 • Letter: T
Question
The outer surface of the axon membrane (dielectric constant = 5, thickness = 1 x 10^-8 m) is charged positively, and the inner portion is charged negatively. Assuming the membrane acts like a parallel plate capacitor with a plate area of 5 x 10^-6 m^2, what is its capacitance in Farads? Epsilon = 8.85 x 10^-12 C^2/(N-m^2) The outer surface of the axon membrane (dielectric constant = 5, thickness = 1 x 10^-8 m) is charged positively, and the inner portion is charged negatively. Assuming the membrane acts like a parallel plate capacitor with a plate area of 5 x 10^-6 m^2, what is its capacitance in Farads? Epsilon = 8.85 x 10^-12 C^2/(N-m^2) The outer surface of the axon membrane (dielectric constant = 5, thickness = 1 x 10^-8 m) is charged positively, and the inner portion is charged negatively. Assuming the membrane acts like a parallel plate capacitor with a plate area of 5 x 10^-6 m^2, what is its capacitance in Farads? Epsilon = 8.85 x 10^-12 C^2/(N-m^2)Explanation / Answer
Given that
A = 5*10^-6 m^2
k = 5
d = 1*10^-8 m
e0 = 8.854*10^-12
We ues capacitance formula
C = k*e0*A /d
= (5)*( 8.854*10^-12 )*(5*10^-6) / 1*10^-8
= 2.2135*10*-8
C = 22.14 nF
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.