Electronic flash units for cameras contain a capacitor for storing the energy us
ID: 1645058 • Letter: E
Question
Electronic flash units for cameras contain a capacitor for storing the energy used to produce the flash. In one such unit, the flash lasts for a time interval of 1.50×103 s with an average light power output of 2.40×105 W .
Part A
If the conversion of electrical energy to light has an efficiency of 92.0 % (the rest of the energy goes to thermal energy), how much energy must be stored in the capacitor for one flash?
Part B
The capacitor has a potential difference between its plates of 130 V when the stored energy equals the value calculated in part A. What is the capacitance?
Electronic flash units for cameras contain a capacitor for storing the energy used to produce the flash. In one such unit, the flash lasts for a time interval of 1.50×103 s with an average light power output of 2.40×105 W .
Part A
If the conversion of electrical energy to light has an efficiency of 92.0 % (the rest of the energy goes to thermal energy), how much energy must be stored in the capacitor for one flash?
U = JPart B
The capacitor has a potential difference between its plates of 130 V when the stored energy equals the value calculated in part A. What is the capacitance?
C = FExplanation / Answer
a) total energy of the light is
U light = p light*time
92% of the total energy released from the capacitor
so u light = 0.92 uc
uc = u light/0.92 = p*t/0.92
uc = 2.4*10^5*1.5*10^-3/0.92
uc = 391.3 J
b) uc = 1/2cv^2
c = 2uc/v^2 = 2*391.3/130^2
c = 46.3 mF
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.