Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

6 and 7 please A certain resistor dissipates electrical energy at a rate of 0.5

ID: 1645270 • Letter: 6

Question


6 and 7 please

A certain resistor dissipates electrical energy at a rate of 0.5 W when connected to a 3 V potential difference. When connected to a 1 V potential difference, the rate of electrical energy dissipation is: a) 0.5 W b) 0.167 W c) 1.5 W d) 0.056 W e) none of these At one instant an electron is moving in the x-y plane with a velocity v = v_x x + v_y y, where v_x = 5 times 10^5 m/s and v_y = 3 times 10^5 m/s. A magnetic field whose magnitude is 0.8 T points in the positive x direction. At that instant the magnitude of the magnetic force on the electron is: a)0 b) 2.6 times 10^-14 N c) 3.8 times 10^-14 N d) 6.4 times 10^-14 N e) 1.0 times 10^-13 N

Explanation / Answer

6.

Result : (d) 0.056 W

Explanation :

Power, P = V2/R

P = 0.5 W at V = 3V

At V= 1 V , P = 0.5W/9 = 0.056 W

7. Result : (c) 3.8×10-14 N

Explanation :

Magnetic force F = qV× B

Magnetic force point in positive x direction , hence

F= q vy B

= (1.6×10-19)(3×105)(0.8)

= 3.8×10-14 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote