A warehouse worker is pushing a 90.0-kg crate with a horizontal force of 278 N a
ID: 1645786 • Letter: A
Question
A warehouse worker is pushing a 90.0-kg crate with a horizontal force of 278 N at a speed of v = 0.845 m/s across the warehouse floor. He encounters a rough horizontal section of the floor that is 0.75 m long and where the coefficient of kinetic friction between the crate and floor is 0.356.(a) Determine the magnitude and direction of the net force acting on the crate while it is pushed over the rough section of the floor. magnitude Incorrect: Your answer is incorrect. Have you drawn a force diagram and identified all forces acting on the crate? N direction Correct: Your answer is correct.
(b) Determine the net work done on the crate while it is pushed over the rough section of the floor. J
(c) Find the speed of the crate when it reaches the end of the rough surface. m/s
A warehouse worker is pushing a 90.0-kg crate with a horizontal force of 278 N at a speed of v = 0.845 m/s across the warehouse floor. He encounters a rough horizontal section of the floor that is 0.75 m long and where the coefficient of kinetic friction between the crate and floor is 0.356.
(a) Determine the magnitude and direction of the net force acting on the crate while it is pushed over the rough section of the floor. magnitude Incorrect: Your answer is incorrect. Have you drawn a force diagram and identified all forces acting on the crate? N direction Correct: Your answer is correct.
(b) Determine the net work done on the crate while it is pushed over the rough section of the floor. J
(c) Find the speed of the crate when it reaches the end of the rough surface. m/s
A warehouse worker is pushing a 90.0-kg crate with a horizontal force of 278 N at a speed of v = 0.845 m/s across the warehouse floor. He encounters a rough horizontal section of the floor that is 0.75 m long and where the coefficient of kinetic friction between the crate and floor is 0.356.
(a) Determine the magnitude and direction of the net force acting on the crate while it is pushed over the rough section of the floor. magnitude Incorrect: Your answer is incorrect. Have you drawn a force diagram and identified all forces acting on the crate? N direction Correct: Your answer is correct.
(b) Determine the net work done on the crate while it is pushed over the rough section of the floor. J
(c) Find the speed of the crate when it reaches the end of the rough surface. m/s
Explanation / Answer
According to the given problem,
a)Net force = 278 - (0.356*90*9.81) = -36.3124 N
acceleration = -36.3124/90 = -0.4034 m/s²
b) Net work = -36.3124*0.75 J = -27.2343 J
c) Required speed = [(2/90)*{(0.5*90*0.845²) - 27.2343}] m/s = 0.33 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.