A oscillator undergoes simple harmonic motion along the x-axis with amplitude 3.
ID: 1645910 • Letter: A
Question
A oscillator undergoes simple harmonic motion along the x-axis with amplitude 3.0 m and frequency 1.4 Hz. Which equation could describe the oscillator's motion as a function of time, t?
A. x = (3.0 m) sin (1.4 s-1 t)
B. x = (3.0 m) sin (8.8 s-1 t)
C. x = (6.0 m) sin (1.4 s-1 t)
D. x = (6.0 m) sin (4.4 s-1 t)
An oscillator undergoes simple harmonic motion along the x-axis between positions x = -A and x = +A. At what position is oscillator's kinetic energy 3 times it's elastic potential energy?
A. A/3
B. A/9
C. A/2
D. A/6
Explanation / Answer
As x = A sin (w*t) is the equation of SHM where A= amplitude=3m and w=2*pi*f=2*3.14*1.4=8.79
So B. x = (3.0 m) sin (8.8 s-1 t)
For the said condition, 0.5mv^2= three times of 0.5kx^2
Total energy remains same at all points
So, 3*0.5kx^2 + 0.5kx^2 = 0.5kA^2
Or, 4x^2 = A^2
Or, 2x=A
So (c) x = A/2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.