Now let’s see how temperature affects the resistance of a copper wire. A length
ID: 1646099 • Letter: N
Question
Now let’s see how temperature affects the resistance of a copper wire. A length of 18 gauge copper wire with a diameter of 1.02 mm and a cross-sectional area of 8.20× 10 7 m 2 has a resistance of 1.02 at a temperature of 20 C . Find the resistance at 0 C and at 100 C . The temperature coefficient of resistivity of copper is 0.0039 ( C ) 1 .
PART A
On a hot summer day in Death Valley, the resistance is 1.15 . What is the temperature?
Express your answer in degrees Celsius to two significant figures.
Explanation / Answer
According to the given problem,
RT = 1.15 T = ?
1.15 = 1.02[1 + 0.0039(T - 200C)]
T = 52.680C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.