9 only Two railroad cars have masses of m_1 = 1,000 kg and m_2 = 3,000 lb_m. The
ID: 1646530 • Letter: 9
Question
9 only
Explanation / Answer
9. taking east as positive direction then,
v1o = 1.5 ft/s
v2o = - 1.5 ft/s
cars locked together then after colliison, they will move with same velocity v.
Applying momentum conservation for the collison,
m1 v1o + m2 v2o = (m1 + m2) v
(4000 x 1.5) + (3000 x -1.5) = (4000 + 3000) v
v = 0.214 ft/s
so after collision, they are moving with 0.214 ft/s to the east.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.