A car travels at 71.1 km/h on a level road in the positive direction of an x axi
ID: 1646541 • Letter: A
Question
A car travels at 71.1 km/h on a level road in the positive direction of an x axis. Each tire has a diameter of 73.3 cm. Relative to a woman riding in the car and in unit-vector notation, what are the velocity v Overscript right-arrow EndScripts at the (a) center, (b) top, and (c) bottom of the tire and the magnitude a of the acceleration at the (d) center, (e) top, and (f) bottom of each tire? Relative to a hitchhiker sitting next to the road and in unit-vector notation, what are the velocity v Overscript right-arrow EndScripts at the (g) center, (h) top, and (i) bottom of the tire and the magnitude a of the acceleration at the (j) center, (k) top, and (l) bottom of each tire?
Explanation / Answer
Solution:
let
v = 71.1 km/h
and
r = 73.3 cm => 0.000733 km
hence;
a) 0
b) v = 71.1 km/h
c)-v = - 71.1 km/h
d) 0
e) v2/r = 6896603.001 (the direction of the center of the wheel)
f) same as part (e)
g) v = 71.1 km/h
h) 2v = 142.2 km/h
i) 0
j) 0
k) v2/r
l) v2/r [same as part (e)]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.