A small metal sphere, carrying a net charge of q_1 = -2.80 mu C. is held in a st
ID: 1647553 • Letter: A
Question
A small metal sphere, carrying a net charge of q_1 = -2.80 mu C. is held in a stationary position by insulating supports. A second small metal sphere, with a net charge of q_2 = - 770 mu C and mass 1.90 g, is projected toward q_1. When the two spheres are 0.800 m apart, q_2 is moving toward q_1 with speed 22.0 m/s (Figure 1). Assume that the two spheres can be treated as point charges. You can ignore the force of gravity. What is the speed of q_2 when the spheres are 0.420 m apart? How dose does q_2 to q_1?Explanation / Answer
Enet = U + KE = kQq / d + ½mv²^2
E = 8.99*10^9 * -2.8 * -7.7*10^-12 / 0.8 + .5 * 0.0019 * (22)²
E = 0.702 J
At r = 0.42 m, U = 0.1938 / 0.42 = 0.4615 J.
KE = (0.702 - 0.4615)J = 0.2405 J = 0.5 * 0.0019kg * v^2
v = 15.91 m/s
(b) U = 0.702 J = 0.193 N·m^2 / r
r = 0.275 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.