The PV diagram below represents 3.03 mol of an ideal monatomic gas. The gas is i
ID: 1647563 • Letter: T
Question
The PV diagram below represents 3.03 mol of an ideal monatomic gas. The gas is initially at point A. The paths AD and BC represent isothermal changes. If the system is brought to point C along the path ABC, find the following: (a) the initial and final temperatures of the gas initial 64.5 K final 80.4 K (b) the work done by the gas 2.65361 kJ (c) the heat absorbed by the gas 3.25531 kJ Use the ideal-gas law to find the temperatures at points A and C. Use the expression for the work done during an isothermal expansion to find the work done between B and C and the first law of thermodynamics to find the heat absorbed by the gas.Explanation / Answer
b] work done by gas = nR deltaT + n R T ln4/1
= 3.03*8.3*[80.4-60.5] + 3.03*8.3*80.4* ln 4
= 3304 J
= 3.304 kJ
c] heat absorbed = INTERNAL ENERGY + WORK
= 3/2*nR delta T + Work
= 3/2*3.03*8.3*[80.4-64.5] + 3304
= 3903 J
= 3.903 kJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.