Space probes communicate with controllers on Earth using radio waves. Suppose a
ID: 1647836 • Letter: S
Question
Space probes communicate with controllers on Earth using radio waves. Suppose a probe has a radiotransmitter that operates at a frequency of 404.0 MHz when at rest relative to the observer. This probe is now wandering the solar system. The signal you pick up from the probe is shifted 3.922E+4 Hz lower in frequency than the rest frequency given above. How fast is the probe traveling and is it traveling towards or away from Earth? (assume it is either traveling directly towards or directly away from Earth. You must get boths answers correct at the same time.)
Is it Towards or Away?
Explanation / Answer
by Doppler formula,
f' = f* V/(V+Vs)
since f' is lesser, Vs is positive or source is moving away.
Away. Answer
now f'/f = v/(v+vs)
(404e6-3.922e4)/404e6 = 3e8/(3e8+vs)
0.999902921 = 3e8/(3e8+vs)
vs = 3e8/0.999902921 -3e8
probe velocity vs = 29126 m/s answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.