A Velocity selector is to be designed for singly ionized oxygen ions [charges +1
ID: 1648133 • Letter: A
Question
A Velocity selector is to be designed for singly ionized oxygen ions [charges +1e, mass = 16 amu], so that only those ions that are going at 1, 40 times 10 m/s are to go straight through. If the magnetic field is 0.80 T going into the page, what should be the Electric Field and Potential Difference between the electric plates if the distance between the plates is 1.00 cm. 1 amu = 1.67 times 10^-27 kg 1e = 1.6 times 10^-19 C The Oxygen ions from the velocity selector of Q4a] now enter a mass spectrometer, where the magnetic field is of strength 2.60 Tesla. Calculate the radius of the ions.Explanation / Answer
Solution:
4.a)
Here;
FE = FB
=> qE = qvB
=> E = vB
Hence;
E = (1.4*106) * (0.8)
=> E =1.12*106 N/m
For ,V =potential difference:
V = Ed
=> V = 1.12*106 * (0.01)
=> V = 1.12*104 Volts
4.b)
As we know;
Radius = mv/qB
Put the values of m,v,q and B given to get the required answer.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.