Suppose you have an electron moving through a magnetic field of 6 T with a veloc
ID: 1648146 • Letter: S
Question
Suppose you have an electron moving through a magnetic field of 6 T with a velocity v = 6*10^6m/s. If the angle between the velocity and magnetic field is: (1) 10^degree, (2) 30^degree, (3) 45^degree, (4) 90^degree, what is the force the electron experiences (calculate at each angle)? At which angle is the force the largest? Draw a diagram explaining how you can accelerate a proton East. Please specify the velocity of the particle, the magnetic field, and the force it feels. This should agree with Newton's second law, if it doesn't try again Suppose we have the following set up (see figure below. Fully explain how the right hand rule can tell you the direction of the force and specify the direction of the force.Explanation / Answer
1. F = q (v x B)
F = q v B sin(theta)
F_max = q v B = (1.6 x 10^-19) (6 x 10^6)(0.6) = 5.76 x 10^-13 N
(1) F = F_max sin10 = 1 x 10^-13 N
(2) F = F_max sin30 = 2.88 x 10^-13 N
(3) F = F_max sin45 = 4.07 x 10^-13 N
(4) F = F_max sin90 = 5.76 x 10^-13 N
it is largest at 90 deg/
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.