One day, after pulling down your window shade, you notice that sunlight is passi
ID: 1648775 • Letter: O
Question
One day, after pulling down your window shade, you notice that sunlight is passing through a pinhole in the shade and making a small patch of light on the far wall. Having recently studied optics in your physics class, you're not too surprised to see that the patch of light seems to be a circular diffraction pattern. It appears that the central maximum is about 3 cm across, and you estimate that the distance from the window shade to the wall is about 3 m . Part A Knowing that the average wavelength of sunlight is about 500 nm, estimate the diameter of the pinhole. Express your answer to one significant figure and include the appropriate units.
Explanation / Answer
L = 3 m ; x = 3/2 c, = 1.5 cm = 0.015 m
lambda = 500 nm = 500 x 10^-9 m ;
we know that, from Rayleigh criterion
sin(theta) = 1.22 x lambda/D
Using small angle approximations
sin(theta) = x/L
x/L = 1.22 lambda/D
D = 1.22 x L x lambda/ x
D = 1.22 x 3 x 500 x 10^-9/0.015 = 0.122 x 10^-3 m
Hence, D = 0.122 x 10^-3 m = 0.122 mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.