A circuit contains a single loop of radius r = 0.2 m through which there is a un
ID: 1648963 • Letter: A
Question
A circuit contains a single loop of radius r = 0.2 m through which there is a uniform but time- varying magnetic field. The magnetic field is directed into the page and varies according to B(t) = 5t + 3 (in Tesla). Each of the three resistors in the circuit has a resistance of 1.0 Ohm. (The loop and the other connecting wires have zero resistance.) a) Using Faraday's Law, determine the EMF induced in the loop. b) Determine the current through R_1. c) By considering Lenz' Law determine the direction of the current through R_1.Explanation / Answer
As, B = 5t+3,
so at t=1sec , B = 8T
Phai = B.A = 8*pi*(0.2)^2 = 1 T.m^2
So , e = d(phai)/dt = 1 volt
b) i =1/1.5 = 0.66 Amp.
Using Kirchhoff law in outer circuit ,we get
1-0.66*1-i1*1 =0
=> i1 = 0.34 Amp.
c) As per Lenz law , current will flow from R1 towards R3 to weaken the magnetic field.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.