Question1 Two extremely large (disk shaped) parallel plates are laying in the ya
ID: 1649165 • Letter: Q
Question
Question1 Two extremely large (disk shaped) parallel plates are laying in the ya-plane, separated by a distance of 0.25m. Each plate has an equal but opposite charge density of magnitude 5.7x 10 °Cm2. At tOs you fick a tiny bead of mass 41 x 10kg through a very small hole in the center of the negatively charged plate so that it leaves your finger with a net charge of 2.1 x 10" and a velocity of -8.5m/si42m/s j, heading toward the positive plate You can ignore the etfects of gravity in this problem.Explanation / Answer
Given
separation of the plates is s = 0.25m
Magnitude of charge density of each plate is sigma = 5.7*10^-6 C/m2
so the magnitude of electric field between the plates is E = sigma /epsilon not = (5.7*10^-6)/(8.854*10^-12) N/C = 643776.8240 N/C
now the force acting on the bead is F = E*q = ma ==> a = E*q/m
initial velocity of the bead is vi = (-8.5 m/s i + 4.2 m/s j), magnitude is Vi= sqrt((-8.5)^2+4.2^2) m/s = 9.481 m/s
mass of bead is m = 4.1*10^-2 kg, charge of bead is q = 2.1*10^-6 C
the velocity of the bead when it reaches the positive plate is
using equations of motion vf^2 - vi^2 = 2*a*s
vf^2 = vi^2+ 2*a*s
= 9.481^2 +2*((643776.8240*2.1*10^-6)/(4.1*10^-2))(0.25)
vf^2 = 106.37632844390
vf = sqrt(106.3763284439) m/s
vf = 10.314 m/s
kinetic energy of the bead by the time it hits the positive plate is k.e = 0.5*4.1*10^-2*10.314^2 J = 2.181 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.