An ac series circuit contains a resistor of 250 ohms, an inductor of 1.8 H and a
ID: 1649218 • Letter: A
Question
An ac series circuit contains a resistor of 250 ohms, an inductor of 1.8 H and a 13 mu F capacitor. If the frequency of the applied voltage is 62.5 Hz, what is the phase angle? A) 37.35 degree B) 63.93 degree C) 36.111111 degree D) 97.5 degree E) 315 degree A telescope has an objective lens with a focal length of 65 cm and an eyepiece of focal length 5.2cm. What would be the lens power in diopters of a third lens touching the objective lens to achieve a magnification of 150? A) -1.41 D B) -4.1574 D C) -3.354 D D) -2.5 D E) -2.82 D If angle_incident = 50 degree when n_incident = 1.05, and n_refracted = 1.7, find angle_refracted = ____________ degree A) 28.2 degree B) 23.529412 degree C) 47.62 degree D) 31.5 degree E) 45.962666 degreeExplanation / Answer
9)(B)63.93 deg
phi = tan-1 [(Xl - Xc)/R]
R = 250 ;
Xl = 2 pi f L = 2 x 3.14 x 62.5 x 1.8 = 706.5
Xc = 1/2 pi f C = 195.98
phi = tan-1 ((706.5 - 195.98)/250) = 63.93 deg
Hence, (B) 63.93 deg
11)(A)28.2 deg
From Snell's law,
n1 sin(theta-1) = n2 sin(theta-2)
1.05 x sin50 = 1.7 x sin(theta-2)
(theta-2) = sin-1 [1.05 x 0.766/1.7] = 28.2 deg
Hence, angle(refracted) = 28.2 deg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.