You are building a compound microscope with an objective lens focal length of 6.
ID: 1649220 • Letter: Y
Question
You are building a compound microscope with an objective lens focal length of 6.4 cm and an eyepiece lens of 3.4 cm focal length. You mount the lenses 18.4 cm apart. What is the maximum magnification of your microscope? A) 21.14 N B) 21.55008 N C) 73.3 N D) 38.15424 N E) 65.28 N A multiple slit diffraction grating has a slit separation of 3.6 times 10-6 m. Find the wavelength of the monochromatic light that will have its 4 order bright fringe diffracted through an angle of 24 degree. (1 nm = 10^-9 m) A) 0.3661 times 10^-6 B) 1.9872 times 10^-6 C) 1.08 times 10^-6 D) 4.32 times 10^-6 E) 0.6 times 10^-6Explanation / Answer
Given:
L =18.4cm
Fo = 6.4cm
Fe = 3.4cm
We have:
M = Mo x Me
= (L/Fo) x (25/Fe) = (18.4/6.4) x (25/3.4) = 21.14 N (ans) ->option(A)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.