The specific heat of copper is 387 J/kgC. How much heat (in joules) is required
ID: 1649297 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
Question (1):
Amount of heat required, Q = m*s*delta T = 0.009 * 387*(64 - 27) = 128.87 J
Question (3):
94 gm of ice = 94/1000 = 0.094 kg
So, amount of heat required, Q = m*L = 0.094 * 333 = 31.30 kJ.
Question (4):
Suppose 1 kg of that material.
So, we have -
434 = 1*s*(62 - 23)
=> s = 434 / 39 = 11.13 J/kgC
Please post the other questions separately.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.