The adjacent pV-diagram shows a cycle of a heat engine that uses 0.350 mol of an
ID: 1649657 • Letter: T
Question
The adjacent pV-diagram shows a cycle of a heat engine that uses 0.350 mol of an ideal monoatomic gas. Process ab is adiabatic. (a) Find the pressure of the gas at point a. (b) What is the temperature at points a, b, and c? (c) How much heat enters this engine per cycle, and in which process does it happen? (d) How much heat is removed from the engine in one a cycle, and in which process does it occur? (e) How much work W_ab, is delivered in the process ab? (f) What is the total entropy during one cycle? (g) How much work does this engine do in a cycle? (h) What is the thermal efficiency of the engine? (i) If this engine operates at 60 cycles per second, what is the supplied power output? (j) What is the maximum possible efficiency this engine may deliver if it is altered as such to operate between the same heat reservoirs? (k) Calculate the entropy in one cycle in this case?Explanation / Answer
since the process is adiabatic
pava^gama= pb vb ^ gama
pa = pb vb ^ gama/ va^ gama
= 1.8 ( 0.0075)^1.4/(0.0035)^1.4
=5.23 atm
(b)
Tb = pb vb/ nR = (182385) ( 0.0075/ 0.350 (8.314) = 470.08 K
Tb/Tc= vb/vc
Tc = vc/vb * Tb
= 0.0035/0.0075 * 470.08 = 219.37 K
Ta/ Tb = ( va/vb)^1- gama
Ta = Tb ( va/vb)^1- gama
=470.08 ( 0.0035/0.0075) ^1- gama
=637.63 K
(c)
QH = Qca = n Cv( Ta- Tc)
= Cv/R * va ( pa- pc)
=5/2 * R/R ( 0.0035) ( 5.23-1.8)
=3.041 kJ
(d)
Qc= Qbc = ncp (Tc- Tb)
= Cp/R * Pb ( -vb + vc)
= 7/2 R/R * 1.8 ( 101325) ( -(0.0075+0.0035)
=-2.55 kJ
As per chegg guide lines I worked first four subparts please post remaning questions in the next post
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.