A radioactive substance decays to 20% of its original level in 24 seconds. What
ID: 1649700 • Letter: A
Question
A radioactive substance decays to 20% of its original level in 24 seconds. What is the half-life? a. 1, 900 seconds b. 320 seconds c. 44.1 seconds d. 10.3 seconds e. 2.4 seconds Complete the following fission process: ^235 U + 1^n rightarrow ^151 La + ______. Complete the following fusion process: ^4 He + ^28 Si rightarrow _____. If a galaxy's redshift implies a receding velocity of 2.6 times 10^6 m/s, the distance to the galaxy is inferred to be a. 150 Mpc b. 36 Mpc c. 3.6 Mpc d. 7.5 light-years e. 2.3 AU A double convex lens with right-hand surface curvature of R_2 = 30 cm and left-hand surface curvature of R_1 = 10 cm has a power of 2.3 diopters. What index of refraction is the material? What material could be used? What would be the magnification of an object 40 cm from the lens?Explanation / Answer
17 )
using equation
N = No ( 1/2 )t/t1/2
( 2 )t/t1/2 = 5
t1/2 = 24 X ln10 2 / ln10 5
t1/2 = 10.3 sec
Option " d " is correct
18 )
mass no left side = 235 + 1 = 236
mass no of missing element is = 236 - 151 = 85
so the fission can be written as
235U + 1 n ----- > 151 La + 85 Kr
19 )
same like above
4 He + 28 Si ---- > 32 S
20 )
using V = Ho X D
2.6 X 106 = 70.4 X D
D = 2.6 X 106 = 70.4
D = 3.6 Mpc
Option " C " is correct
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.