The capacitor in the figure below is designed to filter low-frequency signals, i
ID: 1649719 • Letter: T
Question
The capacitor in the figure below is designed to filter low-frequency signals, impeding their transmission between circuits.(a) What capacitance (in nanofarads) is needed to produce a 160 k reactance at a frequency of 160 Hz? nF (b) What would its reactance be (in ohms) at 1.00 MHz?
The capacitor in the figure below is designed to filter low-frequency signals, impeding their transmission between circuits.
(a) What capacitance (in nanofarads) is needed to produce a 160 k reactance at a frequency of 160 Hz? nF (b) What would its reactance be (in ohms) at 1.00 MHz?
The capacitor in the figure below is designed to filter low-frequency signals, impeding their transmission between circuits.
(a) What capacitance (in nanofarads) is needed to produce a 160 k reactance at a frequency of 160 Hz? nF (b) What would its reactance be (in ohms) at 1.00 MHz?
Explanation / Answer
Given that
reactannce Xc=160K ohm
frequency f=160 Hz
now we find the capacitance
160*10^3=1/2*3.14*160*C
capacitance C=6.2 nF
now we find the reactance at 1Mhz
reactance Xc=1/2*3.14*10^6*6.2*10^-9=25.7 ohm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.