Use Coulomb\'s law to determine the magnitude of the electric field at points A
ID: 1650614 • Letter: U
Question
Use Coulomb's law to determine the magnitude of the electric field at points A and B in (Figure 1) due to the two positive charges (Q = 5.9 mu C) shown. Suppose that a = 5.1 cm. Determine the magnitude of the electric field at A. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. E_A = Determine the angle between the direction of the electric field at point A and the positive x-direction. Express your answer using two significant figures. Determine the magnitude of the electric field at point B. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Determine the angle between the direction of the electric field at point B and the positive x-direction. Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
a) The point A is located in mid of two positive charges,
distanc ebetween charges and point A = sqroot (4a^2 + a^2) = sqroot (5a^2)= a sqroot(5)
angle = tan^-1 ( a/2a) = 26.565 degree apprx
Ea( electric field at A) = 2 (9 x 10^9 ) (5.9 x 10^-6) / (5a^2) sin 26.565
plugging a= 5.1 cm, 5a^2=0.013 m
Ea = 8169.23 x 10^ 3 sin 26.565= 3653..384 N/C apprx
b) angle will be 90 degree
c)Eb
Ex ( x componet of electric field at B) = 9 x 10^9 (5.9 x 10^-6 ) cos 45/ (2a^2) - 9 x 10^9 ( 5.9 x 10^-6) cos 18.43 / (10a^2) = 53.1 x 10^ 3 ( 135.98 - 36.389) = 5283 N/C
Ey = 9 x 10^9 (5.9 x 10^-6 ) sin 45/ (2a^2) + 9 x 10^9 ( 5.9 x 10^-6) sin18.43 / (10a^2)
= 7866.205 N/C
Eb = sqroot (5283^2+ 7866.205^2) = 9475.614N/C
d) tan^-1 ( Ey/Ex) = 56.11 degree apprx
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.