A physics book slides off a horizontal table top with a speed of 1.70 m/s It str
ID: 1651103 • Letter: A
Question
A physics book slides off a horizontal table top with a speed of 1.70 m/s It strikes the floor after a time of 0.480 s. Ignore air resistance Find the height of the table top above the floor. Express your answer with the appropriate units. h = Find the horizontal distance from the edge of the table to the point where the book strikes the floor. Express your answer with the appropriate units. x = Find the magnitude of the horizontal component of the book's velocity just before the book reaches the floor. Express your answer with the appropriate units. v_b =Explanation / Answer
consider the motiuon of the book along the Y-direction
Voy = initial velocity = 0 m/s
ay = acceleration = 9.8 m/s2
Y = vertical displacement = height
t = time of travel = 0.48 sec
using the equation
Y = Voy t + (0.5) ay t2
Y = (0) (0.48) + (0.5) (9.8) (0.48)2
Y = 1.12 m
b)
Vox = velocity along the horizontal direction = 1.70 m/s
t = time of travel = 0.48 sec
along X-direction , horizontal displacement is given as
X = Vox t = 1.70 x 0.48 = 0.82 m
c)
Along the X-direction , there is no force , hence acceleration is zero along the X-direction. so the velocity along the X-direction remains same as the initial velocity 1.70 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.