22.58 An infinite conductor wire produces an electric field of magnitude 1.23x10
ID: 1651384 • Letter: 2
Question
22.58 An infinite conductor wire produces an electric field of magnitude 1.23x10^3N / C at a distance of 50.0 cm perpendicular to the wire. The direction of the electric field is toward the wire. a) What is the load distribution? b) How many electrons per unit length are in the wire?
Un alambre conductor infinito produce un campo electrico de magnitud 1.23 middot 10^3 N/C a una distancia de 50.0 cm perpendicular al alambre. La direccion del campo electrico es hacia el alambre. a) Cual es la distribucion de carga? b) Cuantos electrones por unidad de longitud hay en el alambre?Explanation / Answer
A) Electric fielddue to infinite wire = 2k lambda/r
1.23e3 = 2*9e9/0.50 lambda
Lambda = 1.23e3*0.50/(2*9e9)
=3.417*10^-8 C/m
B) Number of electrons per unit length = 3.417e-8/1.6e-19
= 2.1356*10^11 electrons per metre
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.