Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider two points in an electric field. the potential at point 1, V_1, is 47 V

ID: 1651856 • Letter: C

Question

Consider two points in an electric field. the potential at point 1, V_1, is 47 V. the potential at point 2, V_2, is 192 V. A proton is moved from point 1 to point 2. (a) Write an equation for the change of electric potential energy Delta U of the proton, in terms of the symbols given and the charge of the proton e. Delta U = (b) Solve for the numerical value of the change of the electric potential energy in electron volts (eV). (c) How much work is done by the electric force during the motion of the proton in J?

Explanation / Answer

Given electric field
Potential at 1, V1 = 47 V
potential at 2, V2 = 192 V

a proton is moved from point 1 to 2

a. change in PE of proton = e(V2 - V1) ( e is charge on proton)
b. change in PE = 1.6*10^-19(192 - 47)/1.6*10^-19 = 145 eV
c. Change in PE = -Work done by force = -1.6*10^-19(192 - 47) = -232*10^-19 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote