Consider two points in an electric field. The potential at point 1, V_1, is 27 V
ID: 1651926 • Letter: C
Question
Consider two points in an electric field. The potential at point 1, V_1, is 27 V. The potential at point 2, V_2, is 166 V. A proton is moved from point 1 to point 2. Write an equation for the change of electric potential energy Delta U of the proton, in terms of the symbols given and the cha of the proton e. Solve for the numerical value of the change of the electric potential energy in electron volts (eV). Delta u = 2.224 * 10^-17 How much work is done by the electric force during the motion of the proton in J?Explanation / Answer
Part (a):
Expression for change in electric potential energy ,
delta U = (V2 - V1)*e
Part (b):
Numerical value of electric potential energy in eV = (166 - 27) eV
= 139 eV
Part (c)
Work done during this movement = change in electric potential energy
= 139 eV = 139 x 1.6 x 10^-19 = 2.22 x 10^-17 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.