An object is launched with an initial velocity of 50.0 m/s at a launch angle of
ID: 1652483 • Letter: A
Question
An object is launched with an initial velocity of 50.0 m/s at a launch angle of 36.9 above the horizontal.
PART A: Determine x-values at each 1 s from t = 0 s to t = 6 s (Express your answer using three significant figures. Give your answer in the time increasing order, separate them with commas.)
PART B: Determine y-values at each 1 s from t = 0 s to t = 6 s (Express your answer using three significant figures. Give your answer in the time increasing order, separate them with commas.)
PART C: Determine vx-values at each 1 s from t = 0 s to t = 6 s (Express your answer using three significant figures. Give your answer in the time increasing order, separate them with commas.)
PART D: Determine vy-values at each 1 s from t = 0 s to t = 6 s (Express your answer using three significant figures. Give your answer in the time increasing order, separate them with commas.)
PART E: Determine the speed v at each 1 s from t = 0 s to t = 6 s (Express your answer using three significant figures. Give your answer in the time increasing order, separate them with commas.)
PART F: Plot a graph of the object’s trajectory during the first 6 s of motion ( What would the graph look like)
Explanation / Answer
Part A:
Initial velocity of the projectile, U = 50.0 m/s at an angle 36.9 deh. from horizontal.
So, Ux = 50.0*cos36.9 = 40.0 m/s
Uy = 50.0*sin36.9 = 30.0 m/s
Horizontal velocity of the projectile shall be constant.
So, x(0) = 0
x(1) = 40.0 m, x(2) = 80.0 m, x(3) = 120.0 m, x(4) = 160.0 m, x(5) = 200.0 m, x(6) = 240.0 m
Part (B) -
For determining the y-component, the fravitational acceleration g will act vertically dowinward.
So, y(0) = 0
y(1) = 30*1 - 0.5*9.81*1^2 = 30 - 4.90 = 25.1 m
y(2) = 30*2 - 0.5*9.8*2^2 = 60 - 19.6 = 40.4 m
y(3) = 30*3 - 0.5*9.8*3^2 = 90 - 44.1 = 45.9 m
y(4) = 30*4 - 0.5*9.8*4^2 = 120 - 78.4 = 41.6 m
y(5) = 30*5 - 0.5*9.8*5^2 = 150 - 122.5 = 27.5 m
y(6) = 30*6 - 0.5*9.8*6^2 = 180 - 176.4 = 3.6 m
Part (C) :
Horizontal velocity shall be constant.
Means, at t=1 to 6
vx = 40.0 m/s
Part (D):
vy(1) = 30 - 9.8*1 = 20.2 m/s
vy(2) = 30 - 9.8*2 = 10.4 m/s
vy(3) = 30 - 9.8*3 = 0.6 m/s
other values of vy is negative means towards -ve y-axis. which can be assumed to 0.
Part E:
v = sqrt[vx^2 + vy^2]
put the values -
like at t = 1
v(1) = sqrt[40^2 + 20.2^2] = 44.8 m/s
like-wise you can calculate the values of v for t = 2 to 6
Part F:
Plot yourself the graph for the value of x and y for t = 0 to 6 s.Its very easy.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.