A small asteroid (about d = 100 m in diameter) is spotted moving directly toward
ID: 1652501 • Letter: A
Question
A small asteroid (about d = 100 m in diameter) is spotted moving directly toward Starbase Alpha floating in deep space. The residents plant explosives on the asteroid and manage to blow it apart into two chunks, one with a mass of 2.4 times the other, while it is still far from the starbase. If the center of the lighter chunk passes H = 1800 m from the edge of the starbase, which is D = 2.2 km in diameter, how close does the center of the other chunk get to the starbase? (Hint: How does the two-chunk system’s center of mass move after the explosion?)
Explanation / Answer
Distance of lighter from center of starbase h1 = 1800m + 1100m = 2900 m
here the vertical position of center of mass will remain constant, m1 h1 = m2h2 where m2 = 2.4m1
distance of larger /[2.4m]
= 1208.33 m
distance of second part from edge = 1208.33 - 1100
= 108.3 m answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.