Consider two point charged objects separated by a distance of 7.19 cm. The charg
ID: 1652711 • Letter: C
Question
Consider two point charged objects separated by a distance of 7.19 cm. The charge on the left hand object is +43.0 mu C. The charge on the right hand object is -43.0 mu C. What is the strength (magnitude) of the electric field due to the left hand object only at the location exactly halfway in between the two charged objects? 2.99*10^-6N/C What is the strength (magnitude) of the electric field due to the right hand object only at the location exactly halfway between the two charged objects? What is the strength of the net electric field due to the BOTH objects at the point halfway between the two charged objects? What would be the force on a proton placed at the point halfway between the objects? This discussion is closed.Explanation / Answer
E = kq/r^2
part a )
at halfway
r = 7.19/2 = 3.595 cm = 0.03595 m
q = 43 uC = 43 x 10^-6
E = 2.99 x 10^8 = 3 x 10^8 N/C
part b )
charge is same in part a
magnitude is same = E = 2 x 10^8 N/C
part c )
direction of E toward negative charge and away from positive charge
so at midway
E = E1 + E2
E = 6 x 10^8 N/C
part d )
F = qE
q = 1.6 x 10^-19
F = 9.58 x 10^-11 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.