Problem What is the electric flux through a sphere that has a radius of 1.00 m a
ID: 1652919 • Letter: P
Question
Problem What is the electric flux through a sphere that has a radius of 1.00 m and carries a charge of +1.00µC at its center?
The magnitude of the electric field 1.00 m from this charge is found using Equation 23.9:
The field points radially outward and is therefore everywhere perpendicular to the surface of the sphere. The flux through the sphere (whose surface area A = 4 r2) is thus
Now consider a larger sphere of radius of 2.00 m instead. Comparing to that in the example, how has the electric flux changed?
2nd) 1.00 × 10-6 C E = 4,7 = (8.99 × 109 N . n2/C*) 1.00 × 10-6 C (1.00 m) N/CExplanation / Answer
Electric field = kq/r^2
= 9 *10^9 * 10^-6 / 1^2
= 9000 N/C
electric flux = EF*Area
= 9000*4pi*1
= 113097.3 Nm^2 /C
Th electric flux would remain the same because according to gauss law electric flux = charge enclosed / permittivity of free space
and charge enclosed remains same here
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.