A dog running in an open field has components of velocity v x = 2.8 m/s and v y
ID: 1652990 • Letter: A
Question
A dog running in an open field has components of velocity vx = 2.8 m/s and vy = -1.7 m/s at time t1 = 11.5 s . For the time interval from t1 = 11.5 s to t2 = 23.7 s , the average acceleration of the dog has magnitude 0.45 m/s2 and direction 35.0 measured from the +xaxis toward the +yaxis.
At time t2 = 23.7 s , what is the x-component of the dog's velocity?
At time t2 = 23.7 s , what is the y-component of the dog's velocity?
What is the magnitude of the dog's velocity?
What is the direction of the dog's velocity (measured from the +xaxis toward the +yaxis)?
Explanation / Answer
Initial speed in x direction=2.8m/s
Initial speed in y direction=-1.7m/s
Acceleration in x direction=0.45cos35 =0.37 m/s²
Acceleration in y direction =0.45sin35=0.26 m/s²
X component of velocity at 23.7 seconds =2.8+(23.7-11.5)*0.37 =7.3 m/s
Y component of velocity at 23.7 seconds =-1.7+(23.7-11.5)*0.26=1.47 m/s
Magnitude of dogs velocity =sqrt(7.3²+1.47²)=7.45 m/s
Direction of dogs velocity =arctan(1.47/7.3)=11.4 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.