Assume you are driving a car at a constant speed of 78.0 km/h. Suddenly you see
ID: 1653088 • Letter: A
Question
Assume you are driving a car at a constant speed of 78.0 km/h. Suddenly you see a deer standing on the highway and you must put on the brakes. Your reaction time (time elapsed between the moment you see the deer and your foot hitting the brakes) is 0.130 sec. The brakes provide an acceleration with a magnitude of 4.6 m/s2, and a direction opposite the initial velocity.
A) Find the distance (in m) the car travels (at 78.0 km/h) during your reaction time.
B) Calculate the total distance (in m) traveled by the car before stopping.
Explanation / Answer
Solution:
78km/hr Speed in m/sec= 78* (5/18)= 21.67 m/sec
Now, Distance travelled by car during our reaction time= 21.67 m/sec* 0.130 sec=2.82m (i) Ans.
Distance travelled during deceleration is calculated using
v2=u2+2as
0=21.672 + 2* (-4.62)* s
s=50.82 m
Total distance= 2.82 + 50.82= 53.64 m (ii) Ans.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.