Chapter 03, Problem 20 GO A golfer hits a shot to a green that is elevated 3.40
ID: 1653211 • Letter: C
Question
Chapter 03, Problem 20 GO A golfer hits a shot to a green that is elevated 3.40 m above the point where the ball is struck. The ball leaves the dub at a speed of 19.9 m/s at an engle of 34.0 above the horizontal. It ses to its maximum height and then falls down to the green. Ignonng r resstance, find the speed of the balDust before it lands. the tolerance is +/-296 LENK T0 TEXT Question Attempts: Unlimited SAVE FOR LATER MapleNet All Rights Reserved A Division of Johney &.5ons.In ere to search /10/20127Explanation / Answer
horizontal velocity = 19.9*cos(34 degrees) = 16.49 m/s
vertcal velocty V = 19.9*sin(34 degrees) = 11.12 m/s
max. height reached H = V^2/2g = (11.12)^2 / (2*9.8) = 6.30 m
elevation height = 3.40 m
=> remaining height = 6.30 - 3.40 = 2.9 m
speed at max. height = 0 m/s
so time taken to land s t
S = ut + 0.5*at^2
=> 2.9 = 0 + 0.5*9.8*t^2
=> t = 0.769 sec
so vertical velocity just before it lands
v = u + at = 0 + 9.8*0.769 = 7.53 m/s
horizontal velocity wll remain same = 16.49 m/s because of zero horizontal acceleration.
SO net velocity just before it lands
Vnet = [(16.49)^ + (7.53)^2]^0.5 = 18.12 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.