Chrome File Edit View History Bookmarks People Window Help 31% Mon 4:32 pM Ch16
ID: 1653492 • Letter: C
Question
Chrome File Edit View History Bookmarks People Window Help 31% Mon 4:32 pM Ch16 Electric ExG search Textbo× MCengagetran x . Cengage x/%Ch16 te Ch16 Ele. DPPB0.JPO (40 -02-DMM,and: Uniform Elec x × × (-Cwww.webassign.net/webStudentAssignment-Responses/ast?dep-1702 1 734r06 a This question has several parts that must be completed sequentialy. I you skip a part of the question, you wil not receive any points for the skipped part, and you will not be able to come back to the skipped part Oppositely charged parallel plates are separated by 4.70 mm. A potential dfference of 600 V exists between the plates. (a) What is the magnitude of the electric field between the plates? (b) What is the magnitude of the force on an electron between the plates (c) How much work must be done on the electron to move it to the negative plate it is initialy positioned 2.99 mm from the positive plate? Need Help? loedn An electron is at the origin. (a) Calculate the electric potential Va at point A,x0.260 cm. (b) Calculate the electric potential Vg at point B, x 0.695 cmExplanation / Answer
a] Electric field is negative gradient of Potential.
So, |E| = V/d
=> |E| = 600/(4.7 x 10-3) = 127659.5745 V/m
b] F = qE
=> F = 1.6 x 10-19 x 127659.5745 = 2.0425 x 10-14 N.
c] D = 4.7 - 2.99 = 1.71 mm = 1.71 x 10-3 m
W = FD = 2.0425 x 10-14 x 1.71 x 10-3 = 3.493 x 10-17 J.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.