a. Find the speed of a wave on a string given by y (x, t) = (3.00 mm) sin [(7.0/
ID: 1653715 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
14. (a) v = w / k
and w = 2 pi f
k = 2 pi / lambda
v = lambda f
to increase the speed, increase wavelength Or frequency or both .
(b) vy = d(y)/dt = (3 x 7 mm/s) sin[ 7 t - 4 x ]
putting t= 0.3 s and x = 0.2 s
vy = 21 mm/s sin[ 2.1 - 0.8 ] = 20.2 mm/s
(c) both have same amplitude.
same frequency.
same wavelength.
only difference is phase of wave.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.