A person lifts a 25 kg block hanging over a fixed light frictionless small pulle
ID: 1654215 • Letter: A
Question
A person lifts a 25 kg block hanging over a fixed light frictionless small pulley by walking horizontally, as shown in figure. As the person walks 2 metres, the angle of the rope to the horizontal changes from 60 degree to 30 degree. If the block rises at constant speed, the work done by rope on the person as the person moves by 2 metres is: (consider the rope to be light and inextensible] (Take g = 10 m/s^2?) (A) 5000 (squareroot 3 -1)J (B) 500(1 - squareroot 3)J (C) 500(squareroot 3) J (D) None of theseExplanation / Answer
work done = F s
force = Tension in rope = 25x 10= 250 N
Work done = ( 250 cos30 - 250 cos 60) 2= 500(1/2- sqroot 3/2)= 250 ( 1- sqroot 3)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.