A) A 23.0 kg loudspeaker is suspended 2.40 m below the ceiling by two 3.30 m lon
ID: 1654321 • Letter: A
Question
A) A 23.0 kg loudspeaker is suspended 2.40 m below the ceiling by two 3.30 m long cables that angle outward at equal angles.
1- What is the tension in each of the cables?
B) Seat belts and air bags save lives by reducing the forces exerted on the driver and passengers in an automobile collision. Cars are designed with a "crumple zone" in the front of the car. In the event of an impact, the passenger compartment decelerates over a distance of about 1 m as the front of the car crumples. An occupant restrained by seat belts and air bags decelerates with the car. By contrast, an unrestrained occupant keeps moving forward with no loss of speed (Newton's first law!) until hitting the dashboard or windshield. These are unyielding surfaces, and the unfortunate occupant then decelerates over a distance of only about 5 mm .
1- A 60 kg person is in a head-on collision. The car's speed at impact is 13 m/s . Estimate the net force on the person if he or she is wearing a seat belt and if the air bag deploys?N
2- Estimate the net force that ultimately stops the person if he or she is not restrained by a seat belt or air bag. ?N
Explanation / Answer
1.
Vi = initial velocity = 13 m/s
Vf = final velocity = 0 m/s
d = stopping distance = 1 m
a = deceleration
using the equation
Vf2 = Vi2 + 2 a d
02 = 132 + 2 a (1)
a = - 84.5 m/s2
net force on the person is given as
F = ma = 60 x 84.5 = 5070 N
2)
Vi = initial velocity = 13 m/s
Vf = final velocity = 0 m/s
d = stopping distance = 5 mm = 0.005 m
a = deceleration
using the equation
Vf2 = Vi2 + 2 a d
02 = 132 + 2 a (0.005)
a = - 16900 m/s2
net force on the person is given as
F = ma = 60 x 16900 = 1014000 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.