A car has an initial velocity of 1.0 m/s. It has a constant acceleration of 2.0
ID: 1654452 • Letter: A
Question
A car has an initial velocity of 1.0 m/s. It has a constant acceleration of 2.0 m/s^2 for 3.0 s. a. What is the speed of the car at the end of the 3.0 s? b. How far has the car traveled in the 3.0 s? A cheetah can accelerate from rest to a speed of 24 m/s in 2.0 s. a. What is the acceleration of the cheetah (assume it to be constant)? b. How far does the cheetah travel in the 2.0 s? In a shuffleboard game, a disk with an initial velocity of 3.2 m/s comes to a rest after 6.0 m. Determine the acceleration (assume it to be constant) of the disk?Explanation / Answer
7)u = 1 m/s ; a = 2 m/s^2 ; t = 3 s
a)we know that,
v = u + at
v = 1 + 2 x 3 = 7 m/s
Hence, v = 7 m/s
b)from eqn of motion
s = ut + 1/2 at^2
s = 1 x 3 + 0.5 x 2 x 3^2 = 12 m
Hence, s = 12 m
8)v = 24 m/s ; t = 2 s
a)acceleration is:
a = v/t = 24/2 = 12 m/s^2
Hence, a = 12 m/s^2
b)dist = speed x time
dist = 24 x 2 = 48 m
Hence, d = 48 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.