16.) For a long period of time the switch S is in position “b”. At t = 0 s, the
ID: 1654704 • Letter: 1
Question
16.) For a long period of time the switch S is in position “b”. At t = 0 s, the switch S is moved from position “b” to position “a”. Find the voltage across the 1 M center-left resistor at time t1 = 5 s.Answer in units of V.
ANSWER= .094
17.) Much later, at some time t0 = 0 s, the switch is moved from position “a” to position “b”.
Find the voltage across the 1 M center-left resistor at time t = 2.2 s.
Answer in units of V.
Question 16, chap 128, sect 7. part 1 of 2 10 points For a long period of time the switch S is in position "b". At t 0 s, the switch S is
Explanation / Answer
R1 = 1*10^6 Ohm
R2 = 7*10^6 Ohm
C = 1*10^-6 F
V = 14 V
t1 = 5s
a)
VR1 = V0*e^-t1/(R1C)
= 14*e^(-5/(1*10^6*1*10^-6))
= 0.094 V
b)
t' = 2.2s
Req = R1+R2
= 8*10^6 Ohm
I = I0*e^-t/(Req*C)
= V0/Req * e^(-t/Req*C)
VR1 = 14*((10^6)/(8*10^6)) * e^((-2.2)/(8*10^6*1*10^-6))
= 1.33 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.