A freight train has a mass of 1.5 E 7 kg. If the locomotive can exert a constant
ID: 1654992 • Letter: A
Question
A freight train has a mass of 1.5 E 7 kg. If the locomotive can exert a constant pull of 7.5 E 5 N, how many minutes does it take to increase the speed of the train from rest to 80 km/hr?A freight train has a mass of 1.5 E 7 kg. If the locomotive can exert a constant pull of 7.5 E 5 N, how many minutes does it take to increase the speed of the train from rest to 80 km/hr?
A freight train has a mass of 1.5 E 7 kg. If the locomotive can exert a constant pull of 7.5 E 5 N, how many minutes does it take to increase the speed of the train from rest to 80 km/hr?
Explanation / Answer
F = m a
7.5 x 10^5 = (1.5 x 10^7) a
a = 0.05 m/s^2
vf = 80 km/h = 80 x 1000 m / 3600 s = 22.22 m/s
Applying vf = vi + a t
22.22 = 0 + 0.05 t
t = 444.4 sec Or 7.41 min .....Ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.