Astronauts on our moon must function with an acceleration due to gravity of 0.16
ID: 1655709 • Letter: A
Question
Astronauts on our moon must function with an acceleration due to gravity of 0.165g .
Part A If an astronaut can throw a certain wrench 15.0 m vertically upward on earth, how high could he throw it on our moon if he gives it the same starting speed in both places?
Part B How much longer would it be in motion (going up and coming down) on the moon than on earth?
Please explain in detail how you approached each step. There are a lot of similar questions like this on Chegg but they're all very unclear on how to approach it. I want to learn to do it on my own. I don't want the answer only. Thanks
Explanation / Answer
we assume upward direction is positive
gravity at moon = gm =0.165g = 0.165 * 9.8 = 1.617 m/s^2
at maximum height final velocity is equal to zero he thorw wrench 15 m at earth
v^2 = u^2 + 2as
s = hmax = 15 m
0 = u^2 - 2*9.8*15
u = sqrt(2*9.8*15)
u = 17.146 m/s
now he throw at moon
v^2 = u^2 - 2gm*hmax
at maximum height v = 0
hmax = u^2/2*gm
hmax = 90.9 m
part b)
s = ut + 1/2at^2
since displacement is zero ( wrench is returning to ground back)
0 = ut + 1/2at^2
t = -2u/a
a = at eatth = g = -9.8 m/s^2
t = -2*17.146/9.8 = 3.499s = 3.5 s
time at moon
t = -2*17.146/1.617 = 21.2 s
wrench will be in motion 17.7 s longer at moon
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.