Suppose we drop a 0.145-kg baseball and a 7.0-kg et bowling ball simultaneously
ID: 1655764 • Letter: S
Question
Suppose we drop a 0.145-kg baseball and a 7.0-kg et bowling ball simultaneously from rest. They both fall for 0.50 s and both reach the same speed of 4.9 m/s just before hitting the ground. (a) What impulse (magnitude and direction) did each ball receive from the earth during the interval between being released and hitting the ground? (b) What is the rate at which each ball received momentum as they dropped (assuming the rate is constant)? (c) is this rate consistent with equation C2.6 in each case?Explanation / Answer
mass of baseball m = 0.145 kg
mass of bwling ball M = 7 kg
final velocity = 4.9 m/s
time taken = 0.5 s = t
a. impulse = change in momentum = mv
so for baseball, I = 0.145*4.9 = 0.7105 kg m/s
for bowling ball, I = 7*4.9 = 34.3 kg m/s
b. tiem rate of momentum transfer = momentum change/time
for baseball, 0.7105/0.5 = 1.421 N
for bowling ball, 34.5/0.5 = 69 N
c. rate = mg
baseball, mg = 1.421 N
bowling ball, Mg = 68.67 N
hence the rates arfe consistent
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.