Suppose that a simple pendulum consists of a small 87 g bob at the end of a cord
ID: 1655877 • Letter: S
Question
Suppose that a simple pendulum consists of a small 87 g bob at the end of a cord of negligible mass. If the angle between the cord and the vertical is given by = (0.071 rad) cos[(7.6 rad/s) t + ], what are (a) the pendulum's length and (b) its maximum kinetic energy? Suppose that a simple pendulum consists of a small 87 g bob at the end of a cord of negligible mass. If the angle between the cord and the vertical is given by = (0.071 rad) cos[(7.6 rad/s) t + ], what are (a) the pendulum's length and (b) its maximum kinetic energy? Suppose that a simple pendulum consists of a small 87 g bob at the end of a cord of negligible mass. If the angle between the cord and the vertical is given by = (0.071 rad) cos[(7.6 rad/s) t + ], what are (a) the pendulum's length and (b) its maximum kinetic energy?Explanation / Answer
here,
mass , m = 0.087 kg
the angular speed , w = 7.6 rad/s
a)
let the length be l
w = sqrt(g/l)
7.6 = sqrt(9.81/l)
l = 0.17 m
b)
amplitude , A = 0.071 rad
the maximum speed , w = A * w
w = 0.012 rad/s
the maximum kinetic energy , KE = 0.5 * I * w^2
KE = 0.5 * 0.087 * 0.012^2 J
KE = 6.3 * 10^-6 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.