Sapling Learning Map Two forces are acting on a 0.250-kg hockey puck as it slide
ID: 1656068 • Letter: S
Question
Sapling Learning Map Two forces are acting on a 0.250-kg hockey puck as it slides along the ice. The first force has a magnitude of 0.325 N and points 15.0 north of east. The second force has a magnitude of 0.605 N and points 55.0 north of east. If these are the only two forces acting on the puck, what will be the magnitude and direction of the puck's acceleration? Enter the direction as an angle measured in degrees counterclockwise from due east Number agnitude of acceleration= m/ s Number direction of acceleration- O Previous Check Answer 0 Next Exit HintExplanation / Answer
F1 = 0.325 ( cos15i + sin15j) = 0.314i + 0.084j
F2 =0.605 (cos55i + sin55) = 0.347i + 0.496j
Fnet = F1 + F2 = 0.661i + 0.580j
a = Fnet / m = 2.644i + 2.32j m/s^2
Magnitude = sqrt(2.64^2 + 2.32^2) = 3.52 m/s^2 ......Ans
direction = tan^-1(2.32 / 2.64) = 41 deg .....Ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.